top of page

 

Delavnice in izobraževanje:

 

Kolektiv Federacija

Muzej oživi

 

Snježana Premuš,

Andreja Podrzavnik

Hiša v telesu. Telo v hiši.

 

Andreja Podrzavnik

Gregor Kamnikar

Telo in glas

 

Peter Kus

Zvočna kuhinja

 

Izobraževanje mladih predstavlja sestavni del programa Federacije

 

Poleg ustvarjanja umetniških projektov na področju sodobnega plesa, lutkovnega gledališča in glasbe, smo veliko pozornosti posvetili tudi kulturno-vzgojnim vsebinam, namenjenih otrokom in mladim.

Pri tem smo odprli nove možnosti tako za širjenje novih kulturno-umetnostnih vsebin v izobraževalne institucije kot tudi aplikacijo različnih konceptov izobraževanja v svojo umetniško prakso.

 

Glavna značilnost novih pristopov Zavoda Federacija Ljubljana na področju kulturne vzgoje je krepitev ustvarjalnosti, domišljije in sposobnosti abstraktnega mišljenja otrok.

Z uvajanjem nekonvencionalnih pristopov k ustvarjanju krepimo radovednost in domišljijo.

 

Pomemben poudarek dajemo tudi oblikovanju samopodobe in zavedanja otrok o lastnem položaju ter širšimi družbenimi procesi v katerih odraščajo. Obenem podpiramo induktivni pristop k vzgoji in izobraževanju ter poudarjamo pomembnost ustvrjalnega procesa, ne samo v namene umetniškega ustvarjanja, pač pa tudi kot veščine prilagajanj na vedno spremenljive okoliščne, ki jih prinaša življenje. 

 

 

 

Projekti se medsebojno dopolnjujejo in tvorijo smiselno CELOTO, ki nagovarja po starosti RAZLIČNE skupine otrok in mladostnikov z izvirnimi kulturno – vzgojnimi vsebinami:


”Telo v prostoru. Prostor v telesu”

je namenjeno najmlajšim in v povezavi z arhitekturnim ateljejem raziskuje gibanje otroških skupin v prostoru – kako se odzivajo na sam ponujen prostor in kako se samoiniciativno organizirajo ter sami ustvarjajo pravila igre. Hkrati izobražuje vgojitelje in pedagoge, kako razumeti samoiniciativnost otroka, ter kako ga nadalje voditi in nadgraditi njegovo izkušnjo in znanje.

 

”Dotakni se zvoka” je namenjen otrokom 1. in 2. triletja OŠ (6. – 11. let) ter skozi izdelovanje izvirnih glasbenih instrumentov otrokom omogoča aktivno fizično izkušnjo nastanka zvoka in ustvarjalnega izražanja z njim,


”Daj mi gib ” se posveča starostni skupini 10. – 14. let, prehodu med otroštvom in najstniškimi leti ter z njim povezanimi vprašanji vzpostavljanja lastne identitete in pozicije v svetu,

 

 

”Neavtorizirano” je namenjen dijakom srednjih šol in skozi preučevanja načinov obnašanja, komunikacije in menjave vlog odpira vprašanja poetike gibanja in poetike gledanja.

 

 

 

 

 

- Svoje projekte kulturne vzgoje usmerjamo v razvoj ustvarjalnosti in kritičnega mišljenja otrok. - Spodbujamo aktivno udeležbo otrok v umetniških dogodkih in jim ponujajo celovito izkušnjo ustvarjalnega procesa.

- Na delavnicah ustvarjamo okoliščine, v katerih vzpodbujamo njihovo naravno sposobnost divergentnega mišljenja. Trudimo se vzpodbuditi njihovo (naravno pogojeno) zanimanje za ples in glasbo ter jih na ta način umetniško izobraziti. 

 

Otroci so vključeni na različnih nivojih - fizičnem, čutnem, kognitivnem in socialnem.

Pomemben je socialni vidik medsebojnega sodelovanja, ki ga otroci izkusijo med ustvarjanjem na delavnicah: sodelujejo drug z drugim, z mentorji in s starši.

Otroke delavnice postavljajo v situacije, ko se začnejo spraševati: kdo smo, kakšno vlogo imamo v družbi, kakšen je moj odnos do prijateljev, staršev in drugih odraslih, kaj so moje pravice in kaj moja odgovornost, ipd.

Delavnice tako krepijo KRITIČNO MIŠLJENJE in USTVARJALNOST otrok in mladih, oblikujejo njihove osebnostne kvalitete in krepijo veščine na različnih področjih ter tako večajo njihove kompetence za aktivno udeležbo v družbenem življenju. 

 

 

bottom of page